رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
  • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Thursday 15 November
روحانی در دیدار وزیر امور خارجه بلژیک:

طرف مقابل به تعهداتش عمل کند ما هم وفـادار خواهیم ماند!

رئیس‌جمهور با اشاره به مذاکرات ایران و ۱+۵ و شرایط جدید به وجود آمده گفت: جمهوری اسلامی ایران به شرط آنکه طرف مقابل به همه تعهدات خود عمل کند، همچنان به تعهدات خود وفادار خواهد ماند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی روز دوشنبه در دیدار «دیدیه ریندرز» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک، با اشاره به روابط تاریخی و مثبت تهران و بروکسل اظهار داشت: روابط دو کشور همواره دوستانه و سازنده بوده است و افکار عمومی ایران دیدگاه مثبتی نسبت به توسعه روابط با بلژیک دارند و دو کشور در فضای جدید باید گام‌های بلندتری برای توسعه روابط در عرصه های مورد علاقه بردارند.

روحانی همچنین بر لزوم ایجاد تحرک جدید در روابط دو جانبه به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، صنعتی، انرژی و همچنین در بخش‌های علمی، دانشگاهی، تحقیقاتی و گردشگری تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به دلیل موقعیت بسیار مهم ژئوپلتیک و ژئواکونومیک خود می‌تواند مرکزی برای ساماندهی و گسترش روابط اقتصادی بلژیک و اتحادیه اروپا با کل منطقه باشد و استفاده بهنگام از این موقعیت و فرصت به نفع ملت‌های ما است.

رئیس‌‌جمهور همچنین بر تقویت همکاری بخش‌های خصوصی ایران و بلژیک تأکید کرد و گفت: تهران آمادگی دارد شرایط لازم را برای تقویت همکاری‌های مشترک بخش‌های خصوصی دو کشور فراهم کند.

وی در ادامه مذاکرات ایران و ۱+۵ و شرایط جدید به وجود آمده را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به شرط آن که طرف مقابل هم به همه تعهدات خود متعهد بوده و به آن عمل کند، همچنان به تعهدات خود وفادار خواهد ماند و بی‌تردید اگر این توافق به خوبی و دقیق اجرایی شود، می‌تواند پایه مستحکمی برای اعتماد متقابل باشد.

رئیس‌جمهور همچنین با تاکید بر خطر ناامنی در منطقه و ضرورت مبارزه جمعی با خشونت و تروریسم، گفت: امروز خشونت و افراط گرایی بخش بزرگی از منطقه خاورمیانه را فراگرفته است و اگر با این پدیده برخورد جدی نشود، آثار این خشونت و تروریسم حتماً در این منطقه محصور نمانده و به سایر مناطق دنیا نیز تسری می‌یابد.

روحانی با بیان این که ایران نقش خود را در مبارزه با تروریسم به خوبی ایفا کرده، تصریح کرد: مشکل افراطی‌گرایی، خشونت و تروریسم، مشکلی همگانی است و ضرورت دارد همه کشورها اولویت مبارزه با تروریسم را به عنوان یک تهدید جمعی باور کنند.

وی اضافه کرد: در زمینه مبارزه با تروریسم هم تقویت همکاری ایران و اتحادیه اروپا بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم شرایطی ایجاد شود که با همکاری‌های همگانی و مشترک ، ثبات و امنیت به منطقه بازگشته و مردم آسیب دیده بتوانند به خانه‌های خود برگردند.

ریندرز معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه بلژیک همواره به دنبال حفظ و تقویت روابط خود با جمهوری اسلامی ایران بوده است، اظهار امیدواری کرد با برچیده شدن سریع تحریم‌ها علیه ایران و در کوتاه مدت، مناسبات و همکاری‌های تهران و بروکسل هر چه بیشتر گسترش پیدا کند.

وی تصریح کرد: بلژیک تمایل دارد روابط خود را در همه زمینه‌ها بویژه در بخش‌های انرژی و اقتصادی با ایران افزایش دهد. بروکسل همچنین آماده همکاری با تهران در بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای به‌ویژه در عرصه‌های پزشکی، تشخیص و مبارزه با بیماری‌هایی نظیر سرطان و تولید داروهای تشخیصی است.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه بلژیک همچنین با تأکید بر اینکه کشورش بر ضرورت مبارزه با تروریسم واقف است، گفت: بلژیک خطر تروریسم را به خوبی احساس می‌کند و بر لزوم مبارزه جدی و جمعی با آن تأکید دارد.

«ریندرز» با تأکید بر حضور مؤثر ایران برای حل معضلات منطقه‌ای گفت: بلژیک هم برای کشورهایی که با گروه‌های تروریستی و ناامنی درگیر هستند از جمله سوریه، یمن، عراق و لیبی خواستار راه حل سیاسی است.

وزیر خارجه بلژیک همچنین ایده جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی که توسط دکتر روحانی در سازمان ملل مطرح شده را مورد تأکید قرار داد و لزوم برنامه‌ریزی برای چگونگی تحقق این ایده را مورد تأکید قرار داد.

در این دیدار وزیر تجارت بلژیک نیز در سخنانی بر آمادگی کامل شرکت‌های بلژیکی برای انتقال تکنولوژی و سرمایه‌گذاری به ایران تأکید کرد و گفت:‌ شرکت‌های بزرگ بلژیکی در زمینه‌های مختلف بویژه در بخش‌های پتروشیمی، نساجی، مواد غذایی و بنادر که جزء بهترین‌های دنیا هستند به تهران آمده‌اند و کاملاً علاقمند هستند که با انتقال تکنولوژی در ایران سرمایه‌گذاری کنند که این نشانه تصمیم و اراده آنها بر توسعه روابط است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...