رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
  • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Thursday 15 November

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مقدمه گشایش ۱۰۰۰ ال‌سی فراهم شده و روز گذشته نیز گشایش‌ها آغاز شده است، اعلام کرد: تا ۶ ماه آینده به ارز تک نرخی خواهیم رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، ولی‌الله سیف امروز در حاشیه همایش «اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران» در سالن اجلاس سران با ارائه توضیحاتی در خصوص ال‌سی‌‌های گشایش شده بعد از برداشته شدن تحریم‌ها گفت: مقدمه گشایش هزار ال‌سی فراهم شده و روز گذشته نیز گشایش‌ها آغاز شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر افزود: بخش عمده ال‌سی‌ها برای تامین مواد اولیه کارخانجات گشایش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌کنیم تولید به حرکت درآید.

وی همچنین در خصوص سیاست ارزی دولت بعد از اجرای برجام اظهارداشت: سیاست دولت این است که نرخ ارز را به سمت یکسان‌سازی پیش ببرد، البته شش ماه بعد از اجرای برجام زمان لازم است که به شرایط ارز تک نرخی برسیم.

سیف در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر برقراری سوئیفت خاطرنشان کرد: بلافاصله بعد از اجرایی شدن برجام، سوئیفت برای بانک‌های ایرانی قابل استفاده بود و برخی بانک‌ها نیز حتی در شرایط تحریم به شبکه سوئیفت متصل بودند اما برای مابقی بانک‌ها که ارتباط شان در دوران تحریم قطع شده بود، امیدواریم بتوانیم ظرف ۸ روز سوئیفت را برقرار کنیم.

بخش عمده‌ای از منابع ارزی بلوکه ایران آزاد شد

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در خصوص جابه‌جایی منابع بلوکه شده ایران در خارج کشور، خاطرنشان کرد: بخش عمده‌ای از منابع بلوکه شده ایران آزاد شده و امروز نیز ایمیل‌ها و سوئیفت‌هایی را به طرف‌های بانکی خود در کشورهای دیگر ارسال کردیم تا بتوانیم جابه‌جایی وجوه خود را میان بانک‌های خارجی صورت دهیم.

وی گفت: جابه‌جایی اموال بلوکه شده ایران از یک بانک به بانک دیگر خارجی برای این است که اطمینان داشته باشیم طرف‌های بانکی ما در خارج از کشور مفاهیم اصلی راهنمایی‌های برجام را درک کرده‌اند و بدانند که تحریم‌ها برداشته شده است.

به گفته سیف، بر اثر رفع تحریم ها و اجرایی شدن برجام ۳۲ میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می شود که ۲۸ میلیارد دلار آن متعلق به بانک مرکزی و ۴ میلیارد دلار آن با تبدیل به ریال به عنوان سهم دولت به خزانه واریز می شود.

چرا فعالیت تعدادی از صرافی‌ها متوقف شد؟

ولی‌الله سیف با اشاره به تعطیلی صرافی‌های غیرمجاز در روز گذشته گفت: بانک مرکزی دستورالعملی را در رابطه با خرید و فروش ارز در بازار آزاد دارد که رعایت آن از سوی تمامی صرافی‌ها الزامی است و براساس آن، چنانچه صرافی‌ای این دستورالعمل را ناقص و یا با تخلف اجرایی کنند، باید پاسخگو باشند.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: بر این اساس بانک مرکزی با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی روز گذشته به منظور جلوگیری از اختلال در بازار ارز، تعدادی از صرافی‌هایی را که یا مجوز نداشتند یا مجوز آنها یک سال قبل باطل شده بود را متوقف کرد، چرا که این صرافی‌ها مخل بازار به شمار می‌روند.

نرخ سود بانکی را دستوری کاهش نمی‌دهیم

سیف همچنین در خصوص نرخ سود بانکی اظهارداشت: دولت به هیچ عنوان سیاست اعلام دستوری نرخ سود را در دستور کار ندارد، زیرا بانک هم یک بنگاه اقتصادی است که باید از آن مراقبت لازم صورت گیرد و مشکلات پیش‌روی آن از میان برداشته شود.

وی تصریح کرد: چنانچه از یک بانک به عنوان یک بنگاه اقتصادی بخواهیم که نرخ سود تامین منابع خود را با قیمتی بالاتر از نرخ ارائه تسهیلات تامین کند، آنگاه ضرر و زیان را متوجه او خواهیم کرد، البته مراقبت می‌کنیم که نرخ بازار بین بانکی نیز به روند کاهشی خود ادامه دهد؛ بنابراین به هیچ عنوان به دنبال تعیین دستوری نرخ سود نیستیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...