رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
  • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Sunday 18 November
  • سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۴
  • کد خبر : 32
  • مشاهده : 275 بازدید
  • اقتصاد » دولت
  • چاپ خبر : اقتصادمقاومتی؛ راهبرد اصلی دولت در پسابرجام

وزیر اقتصاد، اقتصادمقاومتی را راهبرد اصلی دولت در شرایط پساتحریم اعلام کرد و گفت: مصمم هستیم برنامه‌های اجرایی اقتصادمقاومتی را به صورت دقیق عملیاتی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی طیب‌نیا امروز سه شنبه در حاشیه «همایش اجرای برجام، فصلی نو در اقتصاد ایران» در سالن اجلاس سران گفت: اقتصاد مقاومتی راهبرد اصلی دولت در شرایط پس از اجرایی شدن برجام خواهد بود و بر این اساس برنامه عملیاتی جامعی را برای اجرای اقتصاد مقاومتی تدوین کرده‌ایم.

وزیر اقتصاد افزود: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و این برنامه عملیاتی راهبرد اصلی اقدامات دولت در ماه‌های پیش رو خواهد بود، البته مصمم هستیم که برنامه‌های اجرایی آن را به صورت دقیق عملیاتی کنیم.

طیب نیا تصریح کرد: رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی یک الزام برای دولت است که در برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به صراحت بر آن تاکید شده است اما باید به هر حال الزامات لازم را در خصوص آن فراهم کنیم، یکی از الزامات دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه سرمایه گذاری سالانه ۷۰۰ هزار میلیارد تومان در اقتصاد کشور است.

وزیر اقتصاد همچنین در سخنانی در این همایش، میزان منابع مالی خارجی مورد نیاز برای تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی را سالانه حدد ۹۰ میلیارد دلار عنوان کرد.

وی، ملزومات جذب سرمایه داخلی و خارجی در کشور را بهبود محیط کسب و کار، برقراری ثبات و آرامش در عرصه اقتصاد کلان، واگذاری مالکیت بنگاه های اقتصادی به مردم، مداخله اندک دولت در بخش خصوصی، قوانین و مقررات مناسب برای بخش خصوصی برشمرد.

وزیر اقتصاد با توصیف برنامه ششم توسعه به عنوان یک برنامه کاملا عملیاتی و قابل اجرا اظهار داشت: جهت گیری اصلی این برنامه توسعه مشارکت بخش خصوصی و تعاونی در فعالیت های اقتصادی و تولیدی است.

در ادامه وی تاکید کرد: دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی یک انتخاب نیست بلکه یک الزام اجتناب ناپذیر است. طیب نیا با یادآوری اینکه ما باید برای دستیابی به اهداف این برنامه همه توانمان را بکار گیریم اظهار داشت: کشور در راستای تحقق این اهداف با چالش های پیچیده ای رو به رو است که حل آن لوازم و امکانات خاص خود را می طلبد اما ما فکر می کنیم ملت ایران که توانست از آزمون تحریم های سخت بین المللی سر بلند بیرون آید قطعا می تواند موفقیت های پیشین خود را در ایام پسا تحریم و در عرصه رشد اقتصادی تکرار کند.

وی تاکید کرد: برنامه ششم با هدف دستیابی به رشد اقتصادی مستمر با تکیه بر بهره وری بالا و رشد درون زا تدوین شده و همه تلاشمان نیز تهیه لوازم اجرای آن است.

طیب نیا با بیان اینکه بیش از ۱۸۲ هزار فقره قانون درباره فعالان فضای کسب وکار کشور تدوین شده است این امر را مغایر با شاخص های استاندارد دستیابی به محیط کسب وکار مناسب دانست.

وزیر اقتصاد در ادامه اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه قوانین مناسبی جهت تسهیل فعالیت صنایع کوچک و بخش تعاونی تدوین شده است. طیب نیا در پایان با تاکید بر لزوم رفع مشکلات و محدودیت های موجود در مسیر عملکرد بخش خصوصی در کشور تصریح کرد: برنامه ریزی و عملکرد تمام نهاد های مسئول از جمله نظام مالیاتی، گمرک، سیستم بانکی، بیمه و … باید در خدمت تسهیل و توسعه فعالیت های بخش خصوصی کشور باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...