رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
  • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Sunday 18 November
  • چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۲
  • کد خبر : 416
  • مشاهده : 401 بازدید
  • وعده ها
  • چاپ خبر : قول وزیر بهداشت به پزشکان مازنی

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : پزشکان عمومی به عنوان مجری برنامه پزشک خانواده در کشور باید به کارشان ادامه دهند و مورد حمایت قرار گیرند. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در جلسه ستاد کشوری پزشک خانواده بر […]

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : پزشکان عمومی به عنوان مجری برنامه پزشک خانواده در کشور باید به کارشان ادامه دهند و مورد حمایت قرار گیرند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی مازندران دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در جلسه ستاد کشوری پزشک خانواده بر منظم برگزار شدن جلسه ستاد کشوری پزشک خانواده تأکید کرد و گفت: لازم است تا اختیاراتی که روسای دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و مازندران نیاز دارند را به صورت مشترک به آنها تفویض کنیم و باید هر دو استان فارس و مازندران یک مدل را در پزشک خانواده و نظام ارجاع، اجرا کنند.

وی عنوان کرد: باید برنامه های کشوری به منظور تشویق پزشکان خانواده برگزار شود و مورد احترام قرار گیرند زیرا آنها در خط مقدم خدمات قرار دارند و همچنین برنامه های تشویقی جهت ادامه تحصیل و تقویت نگاه اجتماعی نسبت به پزشک خانواده و تعریف سیستم ارتقا برای آنان، اجرا شود.

وزیر بهداشت افزود: با توجه به اینکه سهم پزشکان خانواده در دوره های تخصصی تعریف شده نیست ،ضروری است برای آنها مشوق هایی به منظور تقویت پزشک خانواده در نظر گرفته شود و به رزیدنت هایی که علاقه مند به تحصیل در دوره پزشک خانواده هستند امتیازاتی در نظر گرفته شود.

دکتر هاشمی بیان داشت: مراجعه به متخصص از مسیر ارجاع نباید اجباری باشد و اکثر کشورها این مسیر را تصحیح کرده اند بنابراین باید این مسیر را اصلاح کنیم.

وزیر بهداشت و درمان با اشاره به اینکه در نظر است در آینده در پایگاه های سلامت که در طرح جدید توسعه شبکه در شهرها اجرا می کنیم، پزشک خانواده مستقر کنیم ادامه داد: پزشکان عمومی مجری پزشک خانواده، از طریق برگزاری کنگره ها و همایش های علمی مرتبط باید توانمند شوند و مورد تشویق قرار گیرند.

دکتر قاضی زاده هاشمی اظهار داشت: با وجودی که حداکثر ۶۵۰ متخصص پزشک خانواده در کشور تربیت خواهند شد اما پزشکان عمومی مجری برنامه پزشک خانواده در کشور باید به کارشان ادامه دهند و مورد حمایت قرار گیرند چون برنامه نداریم متخصصین تربیت شده را جایگزین پزشکان حاضر کنیم.
وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه با اجبار نمی توان مردم را به سوی پزشک خانواده تشویق کرد، افزود: باید مجموعه ای از امتیازات را برای مردم در نظر گرفت و به افرادی که در چرخه نظام ارجاع هستند، خدمات ویژه ارائه دهیم و از سوی دیگر زیر ساخت ها و امکانات لازم برای دو استان فارس و مازندران شامل مراکز جامع خدمات، پایگاه ها و بیمارستان های مورد نیاز را به سرعت تأمین کنیم.

دکتر هاشمی ضمن تأکید بر تداوم اجرای پزشک خانواده، اظهار داشت :این طرح یک ضرورت است و تربیت پزشکان عمومی در حال حاضر باعث اجرای بهتر پزشک خانواده در کشور می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...