رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
  • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Thursday 15 November
  • سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۹
  • کد خبر : 558
  • مشاهده : 369 بازدید
  • سیاست
  • چاپ خبر : روز اجرای برجام از یکشنبه دیرتر نمی‌شود
عراقچی در جمع خبرنگاران:

روز اجرای برجام از یکشنبه دیرتر نمی‌شود

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه قرارداد اصلی نوسازی رآکتور اراک را با یک شرکت ایرانی بستیم، گفت: اجرای برجام از شنبه یا یکشنیه دیرتر نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعباس عراقچی در حاشیه نشست بررسی تحولات برجام که در خانه اندیشمندان علوم انسانی که عصر امروز در جمع خبرنگاران در خصوص رفع سوئیف پس از اجرای برجام اظهار داشت: از روز اجرایی شدن برجام سوئیفت و موانع آن برداشته می شود.

وی افزود: البته سوئیفت یک شرکت خصوصی است و بانک های ما که تاکنون از سوئیفت قطع بودند، برای اینکه مجددا به آن وصل شوند باید با آن شرکت وارد مذاکره شوند و روال وصل مجدد را برقرار کنند.

عراقچی با بیان اینکه تا آنجایی که ما سوال کرده ایم برخی از بانک های ما همچنان وصل هستند، ادامه داد: اینها کار سوئیفت را برای مجموعه کشور انجام خواهند داد و بانک های جدید هم به تدریج ملحق خواهند شد و فکر نمی کنم مشکل خاصی به وجود بیاید.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در خصوص روز اجرای برجام گفت: امیدواریم ظرف چند روز آینده برجام اجرایی شود و به سرعت این کار در حال انجام است. آخرین جزئیاتی که وجود دارد و کارهای نگارش که باید انجام شود ظرف امروز و فردا جمع خواهد شد.

وی تصریح کرد: فکر می کنم از شنبه یا یکشنبه آینده دیرتر نشود.

عراقچی درباره اینکه یک شرکت ایرانی کارهای مربوط به رآکتور اراک را انجام خواهد داد، گفت: ما برای اینکه مطمئن شویم اراک مسیر مدرن سازی خود را به خوبی طی می کند یک سند رسمی با ۱+۵ امضا کرده ایم و اسناد دیگری نیز وجود دارد، اما آنچه که برای ما اطمینان قلبی صدرصد ایجاد می کند این است که با اتکای به توانمندی داخلی خود کار مدرن سازی را انجام دهیم.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه قرارداد اصلی ما با یک شرکت ایرانی بسته می شود، اظهار داشت: این شرکت موظف است با توانایی های داخلی کار مدرن سازی اراک را انجام دهد و در عین حال به فضایی که برجام فراهم می کند با شرکت های کشورهای ۱+۵ قراردادهای لازم را منعقد و برای ساخت برخی از تجهیزات و تایید طراحی ها اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر کشورهای ۱+۵ طبق تعهدی که کشورشان در برجام انجام داده است کمک کردند، چه بهتر. در غیر این صورت ما معطل آنها نمی شویم و تضمین اصلی در اجرای برجام توانایی های داخلی ما است.

عراقچی در خصوص رهاسازی تفنگ داران آمریکایی توسط نیروی دریایی سپاه توضیح داد: این مسئله را سخنگوی محترم سپاه مطرح کرده اند و می توانم بگویم که جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت ملی مرزهای خود با کسی شوخی ندارد و هر خارجی اگر متعرض شود، طبق وظیفه خود عمل خواهیم کرد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: نیروهای مسلح ما، وزارت خارجه و کانال های دیپلماتیک نیز به وظیفه خود عمل خواهند کرد تا سوءتفاهم ها باعث ایجاد بحران نشود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...