رفتن به بالا

نشریه ای برای فرهیختگان کرمانشاه

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
  • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
  • 2018 Thursday 15 November

تهران به‌ منظور تقویت بازارهای اقلیم کردستان عراق ۲۰۰ میلیون یورو در بازارهای این اقلیم سرمایه‌ گذاری می کند.

خبرگزاری مهر: ناظم دباغ، نماینده‌ اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با پایگاه‌ خبری خندان اعلام کرد: در هفته‌ جاری و در میانه‌ نشست هیئت دولت مصوب شد که‌ ایران بالغ بر ۲۰۰ میلیون یورو به‌ شرکت های ایرانی سرمایه‌گذار در اقلیم کردستان تسهیلات مالی اعطا کند.

وی افزود: این کمک به‌ آن بخش از شرکت های ایرانی اعطا خواهد که‌ در اقلیم کردستان عراق سرمایه‌گذاری کردند و حکومت اقلیم به‌ دلیل بحران اقتصادی قادر به‌ پرداخت مطالبات آنها نیست.

گفتنی است که‌ در حال حاضر ۹۰ شرکت ایرانی مستقیما در اقلیم کردستان عراق سرمایه‌گذاری کردند که‌ ۱۲ شرکت پروژ های کلان اقتصادی را در این اقلیم بر عهده‌ دارند، اما به‌ دلیل بحران اقتصادی دولت اربیل قادر به‌ پرداخت حق الزحمه‌ این شرکت ها نیست.

از زمان آغاز پروژه‌ اسقلال اقتصادی اربیل از بغداد در دو سال گذشته‌، حکومت اربیل قادر به‌ پرداخت هزینه‌ های جاری خویش نیست و در حال حاضر کارمندان این اقلیم نزدیک به‌ ۸ ماه‌ حقوق عقب افتاده‌ خویش را دریافت نکردند.

ناظم دباغ در ادامه‌ افزود: تسهیلات مالی با سود بسیار اندک به‌ این شرکت ها پرداخت خواهد شد تا قادر به‌ ادامه‌ پروژه‌ ها و سرمایه‌ گذاری های خویش در اقلیم باشند.

شایان ذکر است، اگرچه‌ اقلیم کردستان نفت این منطقه‌ را مستقیما به‌ فروش می رساند، اما از پرداخت هزینه‌ های جاری در این منطقه‌ ناتوان است، بغداد بارها اعلام کرده‌ است که‌ در صورت صادر کردن نفت اقلیم از طریق وزارت نفت عراق تمام بودجه‌ و هزینه‌ های این منطقه‌ را همچون سابق پرداخت خواهد، اما تاکنون تلاش های نزدیک شدن اربیل و بغداد بی نتیجه‌ مانده‌ است.

بر اساس خبرهای درز کرده‌ در رسانه‌ های اقلیم کردستان عراق، مقامات اربیل برای اینکه‌ قادر به‌ صادر کردن نفت به‌ صورتی مسقتل و از راه‌ ترکیه‌ باشند، نفت را بسیار ارزان تر از قیمت جهانی به‌ ترکیه‌ و کشورهای غربی صادر می کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

انتقاد دکتر نوبخت

انتقاد نوبخت از طرح تحول و وزارت بهداشت

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان درباره پیش بینی خود از ادامه طرح تحول سلامت، ادامه داد: ما به دنبال اصلاح طرح تحول سلامت هستیم و بر این باوریم که قطار طرح تحول سلامت در حرکت باید تعمیر شود. ه گزارش دولت بهار به نقل از فارس، علی حقیقت نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت‌وگویی مفصل درخصوص برخی از مسکلات در حوزه بهداشت و درمان انجام داده است که در زیر می خوانید. در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم نوبخت تاکید کرد: در سال 89 در اعتراض به گروگانگیری جسد مردم دربیمارستان ها از تمام سمت ها کناره گرفتم و با صدور بیانیه ای اعلام کردم که من این انقلاب را طور دیگری شناختم ضمن آنکه من معاون درمان این کشور بودم و مردم را رایگان در بیمارستان ها درمان می کردم لذا تحمل این فضاحت را نداشتم و آن را گناه بزرگی می دانستم و بر این باور بودم و هستم که این کار به نوعی استقبال از آتش جهنم است بنابراین حاضر نبودم دیگر در این عرصه فعالیت داشته باشم. این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بعد از استعفای خود، در بیمارستان مهر تهران مسئول بخش دیالیز بودم، افزود: اکنون هم در این بخش فعالیت می کنم اما در آن زمان ترجیح به فعالیت در بخش خصوصی را دادم و دولت را ترک کردم. دعوت روحانی برای همکاری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس در مجلس دهم، ادامه داد: در سال 91 روزی آقای روحانی (رییس جمهور فعلی) از من و دکتر فاضل دعوت کرد تا در جلسه ای حضور پیدا کنیم؛ ایشان بنده را با توجه به سوابقی که درانجمن های علمی تخصصی و انجمن پیوند اعضا داشتم و مراوداتی که ایشان با برادرم داشت، می شناختند که در این جلسه عنوان کردند که تصمیم به ورود در انتخابات سال 92 را دارند که من گفتم همکاری با شما باعث افتخارم است اما من به دلایلی از فعالیت هایم در عرصه دولتی استعفا کردم لذا من تنها تجربیاتم را در اختیار قرار خواهم داد و آن این است که درب بیمارستان های دولتی در نخستین گام باید به روی مردم باز باشد چراکه در گذشته یکبار خدمات درمانی رایگان در طول تصدی وزارت بهداشت به ملت ارایه دادیم و اکنون نیز باید این روند بار دیگر اجرایی شود. وی تاکید کرد: بعد از ثبت نام دکتر روحانی در اردیبهشت ماه 92 بنده در صدا و سیما به مردم عزیز اعلام کردم اگر جناب آقای روحانی انتخاب شوند درمان برای شما رایگان خواهد شد و دیگر شاهد گروگانگیری جسد عزیزانتان در بیمارستان ها نخواهید بود. نوبخت تصریح کرد: بعد از انتخاب دکتر روحانی به سمت ریاست جمهوری، معاون اجتماعی ایشان از من درخواست کرد تا مسئولیت کارگروه بهداشت و درمان را بپذیرم که بنده به مدت 2 ماه همه گروه های پزشکی را با اطلاعات به دست آمده جمع آوری کردیم و تمام وزرای ...